ARINMAK-1

Dr.Korkut ALDEMİR

 

DİŞLER ORGANDIR, Doku-Hücre Değildirler!
Bir Diş Hekimi ve Çene/Yüz Cerrahı olarak hastalarıma ilk muayenelerinde öncelikle VARSA, İltihaplarından bahsederim.
Tüm muayene akışını yavaşlatır, detaylarıyla bu iltihap kaynaklarının vücutlarında ne gibi sıkıntı/hastalık vb. sebep olabileceğini izah ederim. İnsanın ağız, baş, boyun vb. bölgelerde en küçük bir enfeksiyon (iltihap) sebebi olabilecek unsurlara dikkatlerini çekerim. Diş Taşları, Yırtık veya yaralar, diş çürükleri, diş iltihapları ve daha pek çok hastalık iltihaplı olabilmektedir.
İlk resimde görülen SOL Tarafta sağlıklı bir diş SAĞ tarafta ise Derinleşmiş Çürük, Diş Eti Hastalığı gibi pek çok sebebe bağlı olabilecek KÖK UCU ABSESİ Görülmektedir. Bu hastalığa bağlı iltihabın vücuda ve ilk etapta yar aldığı çene kemiğine yayılmaması için vücudun yarattığı bir kesedir. Adeta bir çeşit üflenip şişirilen çocuk balonunu andırır. İçinde ise ölmüş doku parçaları, iltihap ile eritilmiş kemik posası vb. atıklardan oluşan cerahat (püy) birikmiştir. Birikip bekledikçe daha da büyür, genişler, içindeki sıvı daha da artar. Arada bir patlar. Bazen hastaların yüzüne yayılarak, ciddi şişlik, ürkütücü bir görüntü ve geçirilmesi zor kuvvetli ağrılar ortaya çıkarır.  

Ve daha da kötüsü DİŞLER bir organ olarak vücut tarafından ATARDAMAR’lar ile Beslenip, Toplardamarlar ile temizlenip, beyine uzanan sinirler ile hissedilmeleri sağlanır.
İşte kökün ucundan, çevresinden vb. iltihaba dahil olan ve/veya sebep olan bir bakteri-virüs-mikroorganizma bu toplardamarlar vasıtasıyla vücudun dolaşım sistemine kapılıp giderse başta kalp (myokardit) -beyin (menenjit) -göz (okulit) -böbrek (Akut Nefrit) -eklem yüzeyleri (*romatoid artrit) olmak üzere çeşitli ve çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.
Aşağıdaki resimde sadece dişin sinirleri ile beynin bağlantıları gösterilmektedir. Bir de yandaki resimdeki gibi dişlerden damarlar bağlantısı ile kalp ve tüm vücuda yayılan haritayı düşünmeliyiz.

Avuç içi terlemeleri, migren, baş-boyun-ense ağrıları, eklem kasılma/tutulma veya ağrıları, dil yangıları, tat alamama gibi rahatsızlık ve hastalıkların da bazıları 2018 Tıp/Dental Bilimi ile tanımlanamayabilmektedir. Teşhis konulamayıp sadece semptomları (şikayet ve bulguları) yok etmeye yönelik çok da etkili olmayan (etkisiz/etkisi tartışılır)  tedaviler önerilmektedir.
-Kim bilir bu ve benzeri hastalıklardan/rahatsızlıklardan muzdarip, çare bulamayan, maddi-manevi kayıplar yaşayan kaç kişi vardır?-
Ve belki de hiç bilmedikleri diş taşları, diş kökü ve çevresi iltihapları, ağız içi ve çevresi yaralar ile iltihap oluşturan durumlar sonucunda yine sebebini bilemedikleri hastalık veya rahatsızlıklar yaşayan kaç insan vardır?
Oysa belki de sebep basit bir diş kökü iltihabı ve bu iltihabın vücuda yayılması olabilir.

BİR HASTAM AĞLAYARAK KLİNİĞİME GİRDİ.

KALP DAMAR CERRAHI Kıymetli Ağabeyim Prof.Dr.Neyyir Tuncay…….’dan geliyorlarmış. Tabi hemen oturttum ve sordum:
“Neden ağlıyorsun bey amca?”
Yanındaki genç oğlu cevapladı:
“Neyyir Hoca çok kızdı. Azarladı, babamı!”
“Hocalar bazen hastalarına HASTALARINI SEVİP İKAZ ETMEK için kızarlar. Neyyir Ağabey özellikle kimseyi üzmez, incitmez. Azarladı ise hak etmişsinizdir,”diyerek sakinleştirmeye çalıştım. Ve neler olduğunu sordum.
Birkaç gün önce bu bey amcayı Neyyir Hoca, Kalp Damar Hastalığı sebebiyle şüphelendiği bazı durumlardan dolayı kliniğime göndermişti. Ben de Çene/Yüz/Baş/Boyun Bölgesinde genel muayene ve tetkikler yapmıştım.
Bey amcaya da sekiz kadar dişini çekmemiz gerektiğini bunların FOKAL ENFEKSİYON ODAĞI (İltihap Yayabilecek Odak/Unsur) olabileceğini anlatmıştım.
Bey amca ise dişlerini asla çektirmeyeceğini söyledi.
Ben de Neyyir Ağabey’e yazılı Konsültasyon Raporumu yazıp hastaya göndermiştim.
İşte Kalp Damar Cerrahı Prof.Dr. Neyyir Tuncay…….. ağabey bey amcanın dişlerini çektirmek istemediğini öğrenince hastayı biraz azarlamış ve demiş ki:
“Sen cahil misin? Diş Doktoru kardeşim seni uyarmış. İltihaplı dişlerini çekmesi şart! Tek tek anlatmış. Bu dişlerin kökündeki iltihap kanında, vücudunda dolaşıyor. Ben sana nasıl kalp ameliyatı yapayım? Ya iltihabı üreten mikroplar kalp kapağına/zarına yapışırsa ne olur anlamadın mı? Ölürsün be adam!”
İnsanın çok dişi vardır. Bir tane kalbi vardır.
Dişlerini çektirmemeye çok meraklıysan zamanında tedavi ettirseydin!”

Elbette Neyyir Hoca hastanın dikkatini çekmek için bu sözleri sarf etmişti. Biz de Bey Amcanın iltihaplı dişlerini ivedi şekilde çekmiştik ki aslında bu işlemimiz diş çekiminden daha ziyade HASTALIK ÜRETEN PİS DOKULARIN VÜCUTTAN UZAKLAŞTIRILMASI İŞLEMİ Olarak Adlandırılmalıdır.

BİR HASTAM DA BENİ DİNLEMEDİĞİ İÇİN

EKLEM ROMATİZMASI HASTALIĞINA

KAPILDI.

Orta yaşlarda bir hanım hastanın ilk muayenesinde Radyografilerini de inceledikten sonra porselen kaplamalarını taşıyan beş dişinin köklerini saran büyük iltihap keselerinden bahsettim.
Antibiyotik kullanımı sonrası beş dişini de çekmemiz, diş kökü çevrelerinden çene kemiğine yapışmış iltihap dokularını temizlememiz gerektiğini söyledim.
Bakımlı kadın hastam, porselen dişlerini de kaybedeceğini öğrenince son derece net bir ifade ile eski zamanlarda yapılmış porselen dişlerinin estetiğini çok sevdiğini ve dişlerini asla çektirmeyeceğini söyledi.
Öyle sert bir ifade ile reddetmişti ki ikinci bir açıklama yapmadan refakat eden eşine de durumu açıklayıp, hastamızın dosyasına açıklamalarımı yazdım. **
Birkaç ay veya en çok iki yıl geçmişti ki
Karı koca kliniğime geldiler. Muayene randevusu almışlardı. Hanımefendiyi de eşini de gayet iyi hatırlamıştım.
Hanımefendi oldukça yaşlanmış, yıpranmış ve çökük duruyor, eşiyle beraber çok üzgün gözüküyorlardı. Henüz birkaç gün önce bir sabah hanımefendi, uyandığında yataktan kalkamamış. Tüm el-bilek-diz eklemleri bükülüp kilitlenmiş ve hareket dahi edememiş. Evde eşi de olmadığı için saatlerce o yatakta çaresiz yatmış. Eklemlerini açamamış. Bir zaman sonra vücut ısındıkça eklemleri usul usul açılmış ve sonunda hareket edip ayağa kalkabilmiş.
Elbette derhal hastaneye gitmişler. Ön teşhislerden sonra T.C. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Anabilim Dalı’na gitmesini önermişler. Günlerce süren tetkikler sonrasında Romatoloji Doktorları:
“Hanımefendi. Vücudunuzda iltihap var ve bu iltihap eklemlerinize sirayet etmiş. Fakat vücutta hiçbir yerde bu iltihapların kaynağını bulamadık,”demişler.
İşte o esnada karı koca, ikisinin de akıllarına benim muayenem esnasında söylediklerim gelmiş ve Romatoloji Doktoru’na anlatmışlar. Romatoloji Doktoru ise:
“Keşke en başta Diş Doktorunuzun sözünü dinleseydiniz, iltihaplı dişlerinizi çektirseydiniz. Şimdi hayat boyu bu iltihaplı eklem romatizması hastalığını çekeceksiniz,”demiş.   
Anlattıklarını üzülerek dinledim. Dişleri çekebilmek için gereken ilaçları reçete ederken yıllar öncesinde yazdığım notu bir kez daha okudum:

‘İltihaplı Dişler Hasta İsteğiyle Çekilmemiştir.’


 ARINMAK-2